Antoni Skiwski artysta malarz w Tykocinie i Władysław Skiwski malarz z Zawad

Tak mogli wyglądać w dniu ślubu.


29 października 1902 r., w tykocińskiej farze, w obecności świadków:Kazimierza Dziekońskiego i Jana Stonkusa dr. medycyny, ogłoszono zawarcie małżeństwa między Antonim Skiwskim, artystą malarzem lat 29, synem Władysława i Doroty z Dmochowskich, ur. w Kalinówce parafii Rutki, zamieszkałym w Tykocinie, a Marią Stanisławą Jałoszewską lat 24, córką Juliana i Kazimiery z Sawickich ur. w folwarku Kalwaria, tej samej parafii, zamieszkałą w Tykocinie...

 


 

Państwo Skiwscy, mieszkali w Tykocinie jeszcze kilka lat i tu urodził się ich syn Kazimierz w 1906. Potem Antoni Skiwski, przeniósł się do Łomży i był profesorem rysunku i kaligrafii w tamtejszym gimnazjum i handlówce.

 

Zdjęcie zamieszczone w książce:„Powrót cudownego obrazu Matki Bożej…”   


Obraz A. Skiwskiego z 1924; "Dworek" (wypisz wymaluj mazowiecko-podlaski). https://artinfo.pl/wyniki-aukcji/164-aukcja-sztuki-dawnej-i-antykow-sesja-on-line?dzielo=235_skiwski_xx_w&page=2

 

Prywatnie był wielkim amatorem historycznych pamiątek. Brał udział w odnalezieniu obrazu „Matki Bożej z Leśnej”*. Napisał książkę, wydaną w 1935, nakładem ks. Antoniego Mielnickiego: ” Pięćset-lecie parafii Drozdowo”. Stanął na czele Komitetu Obywatelskiego, organizującego pogrzeb zmarłego w 1939 w Drozdowie, Romana Dmowskiego**.

11 października 1939, Antoni Skiwski został aresztowany przez NKWD i uwięziony w Łomży, skąd wywieziono go w głąb Rosji. Zmarł w 1940 roku***.

 

Madonna z Leśnej.

 

***

 Ojciec Antoniego

Władysław Skiwski herbu Lubicz, syn Wilhelma Skiwskiego sędziego ziemi zambrowskiej i Józefy z Mystkowskich, urodził się w 1844 w Borutach Goskach. W 1863 został powstańcem. W 1868, ożenił się i osiadł w Zawadach. Za zasługi powstańcze i rany (stracił rękę), lokalni ziemianie ufundowali Skiwskim, niewielki majątek ziemski na Ostrówkach pod Zawadami. Dodatkową opieką otoczyli powstańca Rostworowscy ze Stelmachowa. Jest prawie pewne, że to Władysław Skiwski, zapamiętany przez miejscowych jako jednoręki malarz, odnowił malowidła ścienne w drewnianym kościele parafialnym w Zawadach.

Zmarł 4 kwietnia 1924 w Zawadach. Odnotowano ten fakt w prasie:



 

Na cmentarzu w Zawadach zachowała się mogiła i pomnik Władysława Skiwskiego.

 


* „Powrót cudownego obrazu Matki Bożej…”,  s.74. https://sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=10026

** http://bc.wimbp.lodz.pl/Content/21772/Oredownik_1939_nr005a.pd

***http://www.zaginieni1939-45.pl/person/2379.html

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Grzegorz Wysocki - młynarz na młynie Pętowo