Jan Gloger i jego dzieła w dziedzinie rysunku i malarstwa.

 

Rysował z oryginalnego portretu Jan Gloger w Jeżewie.

9 kwietnia 1811, przyszedł na świat Jan Nepomucen Stanisław Gloger. Jego ojciec, Wilhelm Gloger, wkrótce potem nabył wieś Dobrochy k. Łomży, które stały się na koniec własnością jego najstarszego syna Karola, najmłodszy Jan miał otrzymać staranne wykształcenie. 

Toteż uczył się w Akademii Bialskiej, następnie w Łomży, a w 1828  wyjechał na studia do Warszawy. Zainteresowania swe dzielił między wydział nauk i sztuk pięknych, a inżynierię cywilną dróg i mostów.

Obaj bracia Jan i Karol - wzięli udział w powstaniu listopadowym. Walczyli do końca w oddziale gen. Rybińskiego. Po powrocie z internowania, Jan  otrzymał posadę w Zarządzie Komunikacji Lądowych i Wodnych i nadzorował budowę szosy Złotoryja-Ostrów. 

W Jeżewie, oprócz rolnictwa, sadownictwa, kolekcjonerstwa itd. Jan Gloger zajmował się też malarstwem i rysunkiem. Oto dwa dzieła z jego twórczości artystycznej, które znalazłam w sieci. Podobno namalował ich więcej. Szukajmy więc...

 

 

 

 

W lewym ołtarzu kościoła w Szumowie k. Zambrowa, zachował się obraz Matki Bożej Różańcowej, przez historyków sztuki uważany za dzieło Jana Glogera.

 



Różaniec od Matki Boskiej, dany szlachcie zaściankowej.


 Źródło : Narodowy Instytut Dziedzictwa w Białymstoku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Grzegorz Wysocki - młynarz na młynie Pętowo

Antoni Romuald Żędzian - żołnierz z Alumnatu tykocińskiego roku 1854